برو به پیشخوان > نمایش > فهرست ها و یک فهرست برای وبلاگ ایجاد نمایید

انواع نوشیدنی‌های قهوه بر پایه اسپرسو

انواع نوشیدنی‌های قهوه بر پایه اسپرسو
انواع نوشیدنی‌های قهوه بر پایه اسپرسو

-منوی کافی شاپ

اگر شما هم یکی از طرفداران پروپاقرص قهوه هستید و برای صرف قهوه به کافی شاپ‌های مختلفی رفته‌اید؛ حتما با منوی کافی شاپ‌ها که انواع مختلفی از نوشیدنی‌های قهوه را ارائه می‌کنند آشنا باشید. درک تفاوت این نوشیدنی‌ها اغلب دشوار است.

بیشتر نوشیدنی‌های قهوه شامل: اسپرسو ، شیر بخارپز و کف هستند.مواد افزودنی دیگر متناسب با سلیقه شخص به قهوه افزوده می‌شود. در اینجا ما محبوب‌ترین نوشیدنی‌های قهوه و دستورالعمل‌های آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم؛ شاید شما هم بخواهید آن را به منوی کافی‌شاپ خود اضافه کنید. البته توجه داشته باشید این نسبت‌ها ممکن است در کافی‌شاپ‌های مختلف، متفاوت باشد.

-اسپرسو (Espresso):

اسپرسو، که از میلان کشور ایتالیا حدود سال 1900 نشأت گرفته است، یک قهوه بسیار تیره‌ رنگ و تلخ ایتالیایی است، که اغلب آن را به اشتباه اکسپرسو تلفظ می‌کنند. اصطلاح اسپرسو از معنی ایتالیایی “فشرده” گرفته شده است. در فرآیند تهیه این نوع قهوه، دانه‌های ریز قهوه داخل صافی یک دستگاه تحت فشار بالا قرار می‌گیرد. این فرآیند با استفاده از بخار و آب، یک قهوه بسیار غلیظ با لایه نازکی از کف خامه‌ای به نام کرما بر روی سطح قهوه به رنگ بژ تیره ایجاد می کند. از آنجایی که اسپرسو بسیار غلیظ است، درصد کافئین بیشتری نسبت به قهوه معمولی دارد. افرادی که به دنبال افزایش انرژی هستند اغلب از این نوع قهوه استفاده می‌کنند.

اسپرسو دوبل (Double Espresso):

اسپرسو دوبل یا دوپیو (Doppio) که به معنی دو برابر و لغتی ایتالیایی است، یک قهوه بسیار غلیظ، قوی و تیره رنگ برای کسانی است که به دنبال قهوه‌ای فراتر از اسپرسو هستند.

کمی بیشتر توضیح دهیم

زمانی که پرتوفیلتر یا همان دسته گروپ دستگاه را حاوی قهوه میکنید توانایی گرفتن 2 شات اسپرسو سینگل را دارید که مجموع این 2 شات ، 1 اسپرسو دوپیو میشود . همان فلافل 2 نونه خودمونه

چشم قرمز (Red eye):

چشم قرمز نوعی قهوه آمریکایی است که برای تهیه آن اسپرسو و قهوه دم کرده را به نسبت 1 به 6 با یکدیگر ترکیب می‌کنند. اگرچه این نوع قهوه در کشورهای مختلفی سرو می‌شود، این نام ریشه آمریکایی دارد و اشاره به خستگی شدید که گاهی اوقات موجب قرمز شدن چشم‌هامی‌شود؛ دارد. این ترکیب قهوه از قهوه معمولی قویتر بوده و سبب کاهش خستگی و بهبود تمرکز می‌شود. این نوع قهوه با نام‌های مختلف در کشورهای مختلف وجود دارد.

چشم سیاه (Black Eye):

قهوه چشم سیاه، نوشیدنی قهوه‌ای است که در بین دانشجویان محبوبیت زیادی دارد.این نوع قهوه یک ترکیب منحصر به فرد از اسپرسو و قهوه به نسبت 2 به 6 است. حتما می‌توانید تصور کنید این قهوه چقدر می‌تواند قوی و تلخ باشد؛ برای همین به شما توصیه می‌کنیم اگر به کافئین حساس هستید هیچگاه به سراغ این قهوه نروید و اگر به قهوه‌های قوی علاقه‌مند هستید با احتیاط آن را مصرف کنید.
برخی بر این باورند که نام این نوع قهوه به خاطر افزودن اسپرسو اضافه و رنگ تیره آن آمده باشد؛ اما نام آن برگرفته از این واقعیت است که مصرف این نوع قهوه مانند کوبیدن یک مشت به صورت، انسان را هشیار و بیدار خواهد کرد.

امریکانو (Americano):

امریکانو نوعی قهوه بسیار محبوب است؛ اما هنوز اکثر مردم هیچ چیزی در مورد اولین محل پیدایش این نوع قهوه نمی‌دانند. اما افسانه ها حاکی از آن است که در جنگ جهانی دوم وقتی سربازان آمریکایی در ایتالیا مستقر شدند؛ طعم شدید و ناشناخته اسپرسو را نمی‌توانستند تحمل کنند. به همین دلیل آن‌ها اسپرسو را با آب مخلوط کردند تا معجونی شبیه قهوه‌ای که در خانه می‌نوشیدند؛ درست کنند. برای تهیه امریکانو ترکیب اسپرسو به آب به نسبت 1 به 3 است. طبق گزارش نیویورک تایمز ایتالیایی‌ها به هیچ عنوان علاقه‌ای به نوشیدن قهوه‌های دیگری به جز اسپرسو ندارند و اسپرسوهای رقیق شده همچون امریکانو را آب کثیف (dirty water) می‌نامند.

سیاه بزرگ (Long Black):

قهوه سیاه بزرگ نوشیدنی قهوه‌ مشابه نوشیدنی امریکانو است و برای تهیه آن اسپرسو و آب به نسبت 2 به 3 ترکیب می‌شوند. ایتالیایی ها همیشه دو نوع قهوه‌، اسپرسو و کاپوچینو سرو می کردند. اما وقتی گردشگران آمریکایی علاقه‌مند به قهوه سیاه که طعم اسپرسو برای آن‌ها ناشناخته بود؛ از آن‌ها یک فنجان بزرگ قهوه سیاه درخواست می کنند؛ آن‌ها با تغییر اسپرسوی خود، این نوع قهوه را برای جلب رضایت گردشگران آمریکایی به منوی خود با نام یک فنجان بزرگ یا بلند قهوه سیاه اضافه می‌کنند.

ماکیاتو (Macchiato):

لغت ماکیاتو ریشه ایتالیایی دارد و به معنی علامت گذاری شده ترجمه می‌شود. این لغت اشاره به علامتی دارد که شیر بخارپز شده در هنگام اضافه شدن به قهوه اسپرسو بر روی سطح آن ایجاد می‌کند. ماکیاتو از ترکیب 1 پیمانه اسپرسو و 1 تا دو قاشق چای خوری شیر بخارپز شده تهیه می‌شود.

ماکیاتو بزرگ (Long Macchiato):

این نوع قهوه که معمولا با ماکیاتو معمولی اشتباه گرفته می‌شود؛ نمونه بزرگ‌تر ماکیاتو معمولی است که از طریق میزان اسپرسو و لایه‌های شیر بخارپز شده قابل تشخیص است. این نوع قهوه از ترکیب 2 پیمانه اسپرسو و 2 تا 4 قاشق چای خوری شیر بخارپز شده تهیه می‌شود.

کورتادو (Cortado):

کورتادو یک کلمه اسپانیایی به معنی “برش” است. به زبان ساده، کورتادو قهوه اسپرسویی که نسبت مساوی از شیر بخار پز شده به همراه فوم شیر بر روی آن قرار گرفته و آن را قطع می‌کند.

بریو (Breve):

بریو در لغت به معنی نصف-نصف است که آمریکایی‌ها آن را به کاپوچینو ایتالیایی نسبت داده‌اند. این نوشیدنی بر پایه اسپرسو است که ترکیب برابری از شیر و خامه به آن اضافه می‌شود.

کاپوچینو (Cappuccino):

کاپوچینو یک نوشیدنی قهوه به همراه خامه و پودر شکلات است که معمولاً به دلیل لایه فوم ضخیم و استفاده از انواع طعم‌دهنده‌ها در آن، در تمامی کشورها بسیار محبوب است.
از نظر تاریخی کاپوچینو اولین بار در دهه 1700 در کافی‌شاپ‌های وین سرو شد.این نوشیدنی دارای رنگ قهوه‌ای شبیه لباس راهبان وین که به آن‌ها کاپوچین گفته می‌شد؛ بود. به همین دلیل این قهوه کاپوچینو نام گرفت.

یکدست سفید (Flat White):

این نوع قهوه اولین بار در نیوزیلند و استرالیا سرو شد که بسیار شبیه کاپوچینو بدون پودر شکلات و لایه‌های کف است. برای تهیه این نوشیدنی به صورت خامه‌ای و نه کف‌، از ترکیب اسپرسو و شیر بخارپز شده به نسبت 1 به 4 استفاده می‌شود.

لته (latte):

لته یک نوع قهوه کلاسیک است که با دو ترکیب اصلی اسپرسو و شیر بخارپز به نسبت 1 به 10-8 با لایه‌ای نازک از فوم شیر تهیه می‌شود. لته یک کلمه ایتالیایی به معنی ساده شیر و قهوه است.

موکا (Mocha):

قهوه موکا که در ایتالیا به موکاچینو هم شهرت دارد به ترکیب قهوه لته با شکلات داغ گفته می‌شود. نام موکا از یکی از شهرهای یمن که جزء مراکز اولیه تجارت قهوه است گرفته شده است. برای تهیه موکا یک پیمانه اسپرسو به مخلوط شربت یا پودر شکلات با شیر بخارپز شده به نسبت 2 به 3 اضافه می‌شود.

وینا (Vienna):

نام این قهوه از شهر وین واقع در اتریش نشات گرفته است. برای تهیه این قهوه از اسپرسو و خامه همزده شده به نسبت 1 به 2 استفاده می‌شود.

آفوگاتو (Affogato):

آفوگاتو یک کلمه ایتالیایی به معنی غرق شدن است. این نوع قهوه بیشتر به عنوان یک دسر خوشمزه پس از غذا سرو می‌شود. برای تهیه این نوع قهوه یک پیمانه بستنی وانیلی به یک پیمانه اسپرسو اضافه می‌شود.

قهوه سرد (iced coffee) :

قهوه سرد اولین بار در کشور الجزایر در سال 1840 تهیه شد. این نوع قهوه، تابستان‌ها در بسیاری از کشورها به ویژه آمریکا بسیار محبوب است. برای تهیه این قهوه از ترکیب اسپرسو یا قهوه معمولی به همراه آب یا شیر به نسبت 2 به 6-4 به همراه قالب‌های یخ استفاده می‌شود. متناسب با درخواست مشتریان انواع طعم‌دهنده‌ها و شربت‌ها نیز برای تهیه این قهوه به کار می‌رود.

حرف آخر :

برو یه شات اسپرسو بردار و با هرچی دوست داری ترکیبش کن و اسمشم هر چی دوست داری انتخاب کن و لذتشو ببر

منابع:

https://www.thespruceeats.com/espresso-or-expresso-1807014

https://www.tasteatlas.com/red-eye-coffee

https://grosche.ca/what-is-black-eye-coffee/

https://www.homegrounds.co/what-is-an-americano/

https://whitehorsecoffee.com.au/blog/2018/01/long-black-came-make-well/

https://www.roastycoffee.com/macchiato/

https://www.homegrounds.co/cortado-recipe/

https://wokelark.com/what-is-a-breve-coffee/

https://www.roastycoffee.com/latte/

https://en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_mocha

https://bellodolceicecream.com/what-is-affogato/

قهوه کاف من قهوه فروشی در کرج
coffmaan coffee
برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *